His Forum

His'lerinize Güvenin


  NFS: Prostreet

  Paylaş
  avatar
  RaZoR
  Süper Moderatör
  Süper Moderatör

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 709
  Yaş : 26
  Nerden : IsTaNbUl
  Lakap : --
  Kayıt tarihi : 17/02/08

  default NFS: Prostreet

  Mesaj tarafından RaZoR Bir Ptsi Şub. 18, 2008 8:24 pm

  Müthiş çıkış…

  Yıllardır var NFS. İlk serisinden o kadar uzun süre geçti ki yapımı hatırlayamıyorum. Yıllarca bize arabaları tanıttı. Ben büyük markaları NFS’den öğrendim. Çıktığı dönemlerin en kaliteli grafikli ve eğlenceli yarış oyunlarından olmuştur. Son yıllarda NFS her yıl çıkan bir seri haline geldi. Artık Most Wanted, Carbon yerine NFS 08, NFS 09 isimleriyle NASCAR tarzı bir yıl serisine dönüşebilir. Yine de bu kadar kısa sürede yani bir yılda olabildiğine iyi yapımla karşımıza çıkıyorlar. Her seride bir farklılık oluyor. Most Wanted polisten kaçamak üzerine kuruluydu. Carbon’da fark Canyon’du sanki. Pro Street’te ise dikkatler profesyonel pistlere geçti.

  It’s me; Ryan Cooper

  Ryan Cooper adında acemilikten kral olmaya yol alan bir adamı canlandırıyoruz. Önceden profil ismimiz yarışlarda geçerdi, fakat bu seride oyun içinde harika seslendirmeyle yarışı tetikleyen bir spiker mevcut. Ve öyle düşünüyorum ki bu spikerin bizden bahsetmesi yani ismimizi vurgulaması için böyle bir yola başvurulup karakterimize Ryan Cooper adı verildi. Her zamanki gibi ucuz bir araçla yarışa başlıyoruz ve yükselişe geçiyoruz. Yapım oynama süresi bakımından yeterince uzun bizi doyuracak nitelikte. Üstelik yeni birçok yarış türü içeriyor. Eski standart yarışları geride bırakın. Hastası olduğumuz Drift, Drag yapımda mevcut bunu hemen belirteyim. Drift’te aracımızı aşırı savurmamıza engel olacak bir lastik kontrol sistemi var. Siz dönmeyi bıraksanız da otomatik sistem lastiklerinizi en güzel Drift olacak şekilde dengeliyor. Drag bir harika. Drag başlamadan önce bir grip gösterisi yapıyoruz. Yani lastiğimizi yakıyoruz. Ama öyle çocuk oyuncağı değil; sadece gaza köklenmiyoruz. En iyi duman çıkartacak şekilde devir ayarı yapmamız gerekiyor. Çok eğlenceli olmuş bence. Kendimizi Grip’le gaza getirdikten sonra çok iyi bir zamanlama ile aracımızı kaldırmamız gerekiyor Drag’ta. Daha sonra zaten bildiğimiz gibi Drag’ta vites atış yeteneğimizi konuşturuyoruz. Ayrıca nitro oksidimizi en iyi şekilde kullanmamız gerekiyor. Birçok eğlenceli hız yarışları, zaman yarışı ve yeni bir mod olan “Wheeling yarışı” var. Bu da Drag tarzı bir başlangıç içeriyor. Fakat Wheeling’de amacımız en uzun mesafede aracımızın önünü kaldırmak. Gördüğümüz gibi bu sefer NFS birçok eğlenceli yarış türleriyle karşımıza geldi.

  Detaylı modifiye

  Bu kadar eğlenceli oynanabilirliğin yanında aracımıza detaylı modifiyeler yapabiliyoruz. Yapımda birçok mod için ayrı ayrı araç alıyoruz. Aldığımız araçları kullandığımız yarış türüne göre modifiye etmeliyiz. Modlar için tek araç değil iki üç araç alabilme hakkımız var. Modifiyeyi es geçmemiş EA yapımcıları. Çok detaylı modifiye olanağımız var. Hazır yapılan body modifiyelere ince ayar çekebiliyoruz. Performans modifiyemize “Wind Tunnel” yardımıyla daha iyi optimizasyon yapabiliyoruz. Aracımızı kullanacağımız alana göre ince ayar çekmeliyiz. Yani örnek veriyorum Drag için kullanılan aracın Spoiler’ını genişlettikçe Drag performansı düşüyor. Performans modifiyesi bu kadar detaylı iken görsel modifiye de es geçilmemiş.

  Aracımızı baştan aşağı logo yağmuruna tutabiliriz. Çok özel boyalarda yapımda mevcut. Aracımız gerçekten harika gözüküyor. Bunların dışında aracımızda performans değiştirici ince ayarlarda yapabiliyoruz. Daha önce de var olan nitro püskürtme basıncının yanında vites devirlerinde ayar değişikliklerine gidebiliyoruz. Süspansiyonda bile çok ince ayarlar mevcut. Modifiye konusunda ProStreet benden tam not aldı.

  Sürüş fiziği

  Önceki sürüş tarzına alışmış olan arkadaşlar ilk başlarda biraz zorlanacaktır. Fakat alıştıktan sonra anlıyoruz ki, ProStreet’te sürüş tarzı gerçeğe daha yakın olmuş. Arcade havası yine hakim ama aşırı Arcade değil, biraz simülasyona kaymış bir Arcade tarzı olmuş. Tadına doyulmaz bir sürüş tarzı ile karşılaşacaksınız. Ben klavyeyle oynamadım, Joypad’le analog kontrollerde çok rahat ve zevkli sürüş deneyimi yaşadım. Ayrıca bildiğimiz gibi ProStreet’e hasar modellemesi eklendi. Üzücü olan bir şey var aldığımız hasarlar performansa etki etmiyor. Yalnız o duvara çarpmalarınızda içinizden parçalar dökülecek, çünkü aracınız eğer pahalı bir araçsa cebinizden baya paralar çıkıyor. Bu nedenle aracınıza hasar vermemeye gayret göstereceksiniz. Hasar performansa etki etmiyor, ama belli bir hasarın üstünde olursa yarış dışı oluyorsunuz. Bu da aracı dikkatli sürmemiz gerektiğini gösteriyor bize. Hasar modellemesi ise bence gayet güzel oldu. O güzelim pahalı araçlar aldığı darbelerle ezilip büzülüyor, üstünden parçalar düşüyor. Güzel araçların hasarlı hallerini görmekte çok eğlenceli oluyor gerçekten.

  Grafik ve ses

  ProStreet grafik yönünden de çok kaliteli görüntüyü bize sunuyor. Araç modellemeleri harika. Fren balatalarından, lastik jantlarına kadar en ince ayrıntısına kadar detaylı çizimler yapılmış. Çevre detayları da doyurucu seviyede. Yapıma daha önce hiçbir oyunda göremediğiniz müthiş duman efekti koyulmuş. Çok bulutsu, dolu dolu gaz tabakası çıkıyor lastiklerimizden. Grip’de zaten gözleriniz bayram edecek. HDR, Most Wanted’daki gibi abartı değil gayet dengeli olması gerektiği gibi. Yani grafik yönünden ProStreet istenileni fazlasıyla veriyor. Seslere kulağımızı verdiğimizde; araç seslerinden bahsetmeme gerek var mı bilmiyorum. NFS serisinin bu konuda ne kadar usta olduğunu biliyoruz. Profesyonel ekipler tarafından özel mikrofonlarla gerçek araçlardan yapılan kayıtlarla olabildiğine gerçekçi motor seslerini bize zaten her zaman sundular. Ses konusunda ikinci paragrafta bahsettiğim spiker olayı da gerçekten çok hoş olmuş. Yarış esnasında etraftaki izleyicilere yarışı anlatan bir spiker mevcut. Çok hoş seslendirme yapılmış. Yarışı izleyicilere eğlenceli bir tarzda anlatıyor. Müzikler de her zamanki gibi EA kalitesinde, tanınmadık isimler ama güzel şarkılar…

  Sonuç

  Şuana kadar oynadığım NFS’lerden en iyisi Pro Street. Başından kalkamıyorum. Bu sefer NFS iyi bir çıkış yakaladı. Önceki serilerden baya farklılıklar yapıldı. Kafaya yerleşmiş sistemden uzaklaşıldı, eksikler giderildi ve farklı eğlenceli bir yapım ortaya çıktı. Grafik, ses, oynanabilirlik konusunda her şeyiyle tatmin edici bir yapım oldu. Ve benden bu sefer gerçekten iyi not aldı. Herkese iyi oyunlar.
  avatar
  Profilsiz
  Güvenilir
  Güvenilir

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 92
  Yaş : 27
  Lakap : profilsiz
  Kayıt tarihi : 02/08/08

  default Geri: NFS: Prostreet

  Mesaj tarafından Profilsiz Bir Paz Ağus. 03, 2008 7:04 am

  Ben bu oyunu bitirdim ondan snra teşkkr mesajı atıorum saolasın

   Forum Saati Ptsi Eyl. 24, 2018 11:55 am