His Forum

His'lerinize Güvenin


  NFS: Carbon

  Paylaş
  avatar
  RaZoR
  Süper Moderatör
  Süper Moderatör

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 709
  Yaş : 26
  Nerden : IsTaNbUl
  Lakap : --
  Kayıt tarihi : 17/02/08

  default NFS: Carbon

  Mesaj tarafından RaZoR Bir Ptsi Şub. 18, 2008 8:22 pm

  Adrenalin Carbon ile geri döndü


  Uzun zamandır merakla beklenen Need for Speed serisinin en yeni üyesi Carbon sonunda bizlerle. NFS Carbon, hikayesine serinin bir önceki versiyonu Most Wanted’ın kaldığı yerden başlıyor. Rockport şehrinden ayrılmamızın ardından; yeni sokak yarışlarına sahne olacak, Palmont şehrine giden yollarda başımıza açılan dertlerden eski dostumuz Darius tarafından kurtuluyoruz. Ardından yeni ekibimiz ile Palmont şehri sokaklarını ele geçirmek yolunda işe koyuluyoruz.

  Her zamanki gibi ortalama bir hikaye. Ancak hikaye her ne kadar ortalamayı geçmesede, izlenen videolar sinema tadında. Kullanılan teknik sayesinde sinematiklerde oynayan kişiler gerçek görüntüleri ile kaydedilmiş, ancak oyun ortamına bazı işlemlerden geçirilerek yerleştirilmişler. Hal böyle olunca mükemmele yakın grafikli videolar, bizi atmosferin içine çekmekte bir hayli yardımcı olmakta. İlk videoda bize yardımcı olacak, bir hayli hoş Nikki (Emmanuel Vaugier) karakteri ile tanışıyoruz. Palmont şehrinde Nikki bizi arkadaşları ile tanıştırıyor ve üç farklı kategorideki araçlardan birini seçmemizi istiyor. Carbon ile gelen ilk yeniliğimiz kategorilenmiş araç seçimi. Muscle, Exotic ve Tuner araç kategorilerinden birini seçiyoruz. Kariyerinizi etkileyecek olan bu araç seçimi ile ileride açılan yeni araba modelleri, performans kitleri ve parçalar seçtiğiniz araç kategorisine göre gelişecek. Seçilen araç sonrası Nikki ve arkadaşları ile kısa bir test sürüşü yapıyoruz. Eğer seçtiğiniz kategoriyi beğenmediyseniz paniğe gerek yok. Test sürüşü sonunda araçtan memnun olup olmadığınız, başka bir kategoriye geçmek isteyip istemediğiniz soruluyor. Gayet yerinde yapılan bir uygulama, zira bir Mustang ile Mazda arasında dağlar kadar fark var.

  Fast and the Furious Tokyo Drift

  Aracımızı seçtikten sonra kısaca Palmont şehri anlatılıyor. Şehir haritası dört ana bölgeye ayrılmış durumda. Her bölge belli bir yarışçı (Boss) ve takımı tarafından tutuluyor. Bir bölgeyi ele geçirmek için önce yıldız ile işaretli yarışları kazanmalı, ardından bölge sahibi yarışçıyı (Boss) yenmelisiniz. Bölge boss’unu yendiğiniz taktirde hediye kart seçiyorsunuz. Bu kartlar hapisten ücretsiz çıkma, performans kiti, görünüm kiti gibi şeyler olabilmekte. Şehir haritasında ayrıca kanyonlar bulunmakta. Özellikle bölge Boss’ları ile karşılaştığımız kanyonlar gerçekten çok acımasız. Özellikle kanyonların bazı yerlerinde bariyerler kırılabilir olarak yapılmış ki, süratle yarışırken uçuruma yuvarlanmanız bazen kaçınılmaz. Ancak her ne kadar uğraşırsanız uğraşın bölüm Boss’ları uçuruma yuvarlanmıyorlar. Yalnız bölüm Boss’ları değil, bazı yarış ve Drift’ler de buralarda yapılmakta. Yapımı oynarken dikkatimi ilk çeken şey kanyonlar olmuştu. Bunu düşünmemde ki en önemli neden Fast and the Furious Tokyo Drift’ti. Zira NFS Carbon adeta filmin bir kopyası niteliğinde. Özellikle kanyon sahneleri ile olan benzerlik çok büyük. Aklıma gelen ilk soru, “Acaba EA bu bölümleri tasarlarken filmden mi etkilenmişti?” oldu.

  Modifiye çılgınlığı

  Carbon ile gelen bir diğer yenilik de artık bir ekibimizin olması. Yapımda “Crew” olarak anılan ekibimize, ilk olarak Nikki’nin tanıştırdığı bir Blocker (pirimci) katılıyor. Zamanla ekibe üye dahil edebilir, yada çıkarabilirsiniz. Aynı anda ekibimizde en çok üç kişi bulunabiliyor. Ekipteki bu kişilerin her birinin farklı yararları bulunmakta. Sağladıkları faydalar yarış ve kariyer bonusu olarak ikiye ayrılıyor. Kimi maddi, kimi polise karşı, kimi mekanik avantaj sağlıyor. Örneğin %25 ekstra nitro, %10 performans kitlerinde indirim, yarış başına pirim gibi avantajlar ekip üyeleri tarafından sağlanmakta. Performans ve nitro demişken, Most Wanted’da bizi biraz hayal kırıklığına uğratan modifiye de Carbon’un yeniliklerinden. Performans ve görünüm kitlerinin çeşitliliği ve müdahale olanağımız artmış durumda. Artık bir lastik seçerken aynı zamanda bu lastiğin Drift’e mi yoksa yarışlara mı daha uygun olabileceğine karar verebiliyoruz. Aynı şey araç görünümünde de kendini gösteriyor. Örneğin bir tamponun enine ve boyuna müdahale edebiliyoruz.


  Bazı yarışlarda ekip üyeleri de bize eşlik etmekte. Yarış sırasında kestirme yolları göstermek, yol hakkında uyarılarda bulunmak, gaza getirici sözler söylemek, rakipleri saf dışı bırakmak gibi aktivitelerle yanımızda yarışmaktalar. Ayrıca sizin birinci olamadığınız ancak ekip üyenizin birinci olduğu yarışlarda dahi ekibiniz, haliyle siz o yarışı kazanmış sayılıyorsunuz.

  Daha önce kazandığınız bölge zamanla tehlikeye düşebiliyor. Siz başka bir bölgede yarışırken, daha önce kazanmış olduğunuz bölgedeki bir yarışın tehlikede olduğu haberi geliyor ve tekrar orada yarışarak hakimiyetinizi sürdürmeniz isteniyor. Tabi bunu kabul etmek size kalmış. İster hemen gidip yarışabilir, ister sonraya bırakabilirsiniz. Ancak ne kadar geç yarışırsanız bölge o kadar risk altına girecektir. Bunu da istemeyiz, zira asıl amacımız bütün bölgeleri ele geçirerek şehirin yeni hakimi olmak.
  Kariyer Mod’u dışında ki diğer mod’lardan da bahsetmeden olmaz. Challenge Series, yarış çeşitleri içerisinde madalya kazanmak üzerine kurulmuş. Custom Match ve Quick Match EA hesabınız ile online yarışları mümkün kılmakta ki, Quick Match mod’unda hırsız-polis kovalamacaları bir hayli eğlenceli olmakta. Ayrıca menüde Reward Cards bölümü de bulunmakta. Bu bölümde genellikle belli sayıdaki yarış türünü tamamladığınız taktirde bir hediye kartı açılmakta.

  NFS Carbon, her zamanki gibi grafikleri ile göze hitap ediyor. Ancak Most Wanted’dan beri grafiklerin çok fazla gelişme kaydetmediğini görüyoruz. Sinema tadındaki ara videolara rağmen, oyun için videolarda karakterler çok köşeli görünmekteler. Yeni pasta ciladan çıkmış, metalik araç görüntü ve yansılmaları artarak sürmekte. Gecenin de etkisi ile ay ve ışık yansımaları araç üzerinde gerçekten bazen fazla durmakta. Hasar modellemelerinde herhangi bir gelişme yok. İstediğiniz kadar aracı yerden yere vurun en fazla camınız çatlamakta. Bunda EA’dan çok araba firmalarının oyunlarda lisans verme şartı olarak hasar modellemesine izin vermemeleri neden olmakta. 50’den fazla lisanslı aracın yapımda boy gösterdiğini belirtmekte fayda var. Seslere gelirsek. Her zamanki gibi kaliteli ve tempolu müzikleri ile yapım dikkat çekiyor. Özellikle motor sesleri hangi arabayı kullandığınızı belli ediyor. Sadece dinlemek için bile bir Mustang ile şehirde yavaş yavaş tur atılabilir. Seslerden yana EA’yı kutlamak gerek.

  Yapımı rahat oynayabilmek için ortalamanın üzerinde bir sisteme ihtiyacınız olacak. Zira yarışlar genellikle 8 araç ile yapılmakta ki 12 araçlı yarışlarda mevcut. Bu bakımdan aynı anda sekiz arabanın hesaplanması ve modellenmesi işlemci ve özellikle ekran kartı üzerine binen yükü arttırmakta.

  Son sözler

  Bazı oyunları ne kadar seversek sevelim, zamanla yeniliğe gidilmediği için kabak tadı vermekte. Need for Speed serisini her ne kadar seviyor olsam da artık kabak tadı vermeye başladığını hissediyorum. Modifiye ve Underground yarışlar, zamanında birer devrim niteliği taşıyarak karşımıza çıkmışlardı. Bu demek değil ki oyun kötü, ancak NFS artık bir devrime ihtiyaç duyuyor, zira aynı altyapıyı içeriyor.Bir araba yarışında ne kadar farklılığa gidilebilirki diye düşünebilirsiniz, ancak burada iş yapımcılara düşüyor. Bu oyunu yapabilen ekip çok daha iyisini de yapabilecektir, buna eminim.
  avatar
  Profilsiz
  Güvenilir
  Güvenilir

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 92
  Yaş : 27
  Lakap : profilsiz
  Kayıt tarihi : 02/08/08

  default Geri: NFS: Carbon

  Mesaj tarafından Profilsiz Bir Paz Ağus. 03, 2008 7:05 am

  Vazgeçilmez Modifiye Oyunu

   Forum Saati Ptsi Eyl. 24, 2018 11:44 am