His Forum

His'lerinize Güvenin


  Xbox360 özellikleri

  Paylaş
  avatar
  RaZoR
  Süper Moderatör
  Süper Moderatör

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 709
  Yaş : 26
  Nerden : IsTaNbUl
  Lakap : --
  Kayıt tarihi : 17/02/08

  default Xbox360 özellikleri

  Mesaj tarafından RaZoR Bir Ptsi Şub. 18, 2008 7:35 pm

  Microsoft'un yeni oyuncağı sahnede


  Teknoloji sektöründen az çok haberi olan herkesin ismini çok iyi bildiği Microsoft, ulaşabildiği hemen her alanda en büyük olmak için yola çıkan bir firmadır. Uzun zaman önce sadece yazılım sektöründe faaliyet gösteren ve zamanla dünya’da bir nevi tekel haline gelen işletim sistemleri ile isim hakkı en pahalı firmalar arasında yer almıştır. Microsoft işletim sistemleri ve ek programlarla ilerlettiği ismini, donanımsal aletlerde de sürdürmeyi planlayınca pek çok şey değişti. Günümüzde bir bilgisayarın işletim sistemini, ofis ihtiyacını karşılayan ek programlarını, arkaplanda çalışan bilgisayarı koruyucu programları ve pek çok multimedya programını üreten Microsoft, klavyemizi, mouse’umuzu da üretmeye başladıktan sonra son aşamaya geldi ve oyun konsolları konusuna eğildi.

  Microsoft’un ilk deneyimi olan Xbox konsolu piyasaya çıkarken pek çok süpekülasyon da beraberinde yayıldı. Kimilerine göre Sony PlayStation 2’nin ezici bir üstünlüğü vardı, kimine göre ise sistem olarak daha iyi konunmda olan Xbox piyasayı adeta savuracaktı. Günün teknolojisinin yavaş yavaş gerisinde kalmaya başlayan Playstation 2, PC’nin çılgınca ilerleyen grafik kartı teknolojileri yanında artık görsel güzelliğini yitirmeye başlamıştı. Kendine has son derece başarılı oyunları olmasına rağmen insanlara artık çok uzun gelmeye başlayan yükleme süreleri ve kimi oyunlarda yaşanan yavaşlıklar ibreleri PC’ye doğru çevirmeye başlamıştı. İşte tam böyle bir zamanda dönemin PC’leri ile hemen hemen aynı sistem özelliklerine sahip Xbox piyasaya çıktı ve PC’lerini sürekli yükseltmekten bıkan oyunculara bir alternatif oldu.

  Konsolu iyi yapan oyunlarıdır

  Bir oyun konsolu piyasaya çıktığında gerçek değerini teknik veriler değil, oyunların çeşitliliği ve güzelliği gösterir. Xbox konsolu da piyasaya ilk çıktığında onu alınabilir kılan en önemli oyun elbette HALO idi. Dönemin PC’lerini zorlayacak sistem gereksinimine sahip olan bir oyun, Xbox’ın kendine özgü mimarisi sayesinde ekranlarımızda akıcı bir şekilde oynanıyordu. Xbox adına ilk çıkan oyunlar son derece güzel olurken, baş rakibi olan Playstation 2’den gerçektenden de daha iyi görünüyordu. Fakat ortada bir sorun vardı. Xbox, rakibine karşı bu denli yüksek sistem özelliklerine ve görsel yönden pek çok artıları olmasına rağmen beklenen satışı gösterememişti.

  Microsoft gibi yenilgiye asla tahammül edemeyecek bir firma ne yapabilirse aynen onu yaptı; gücünü konuşturdu. Düşük satış grafiğine acil çare bulmaya çalışan yetkililer hemen pek çok oyun yapımcısı ile temasa geçip konsolun gerçek gücünü gösterecek ve Xbox haricinde hiçbir oyun platformunda bulunmayacak yapımların peşine düştüler. Beklenen yavaş yavaş gerçekleşmeye başladı. Xbox’ın Ninja Gaiden, Project Gotham Racing gibi kendine özgü oyunları iyiden iyiye insanların aklını çeliyordu. Bir de bunların üstüne Playstation 2’nin istediği seviyeye getiremediği online oyun sistemininin çalışan çok iyi bir alternatifini bulundurması insanların ilgisini Xbox’a çevirdi.

  Xbox, kısa geçmişindeki en büyük çıkışı HALO 2 ile sağladı. Gerçekten çok iyi bir pazarlama taktiği ile çıkan ve multiplayer özelliğine tam destek verilen oyun, çok satıldığı gibi tam 1 milyon adet de Xbox sattırdı. Elbette bunun bir nedeni de Playstation 2’nin artık pek çok oyunda sistem yetersizliği yüzünden ödün vermesi gerekliliği de eklenmişti.

  Günümüze yaklaştıkça satış trendi iyiden iyiye yükselen Xbox, beklenilen seyiyeye asla ulaşamasa da sonlara doğru yükselen grafiği ile imajını zedelemedi.


  Yeni bir konsolun doğuşu

  Xbox’ın yeni versiyonu yapılacağı duyurulduğundan itibaren gerçekten sıkı bir çalışma içine giren Microsoft çalışanları, yeni konsollarını teknik anlamda hazırlamadan evvel ilk deneyimlerinden önemli dersler çıkardılar. Xbox konsolu herkesin hem fikir olduğu hantal görüntüsü ile isminden söz ettirmişti. Küçük boyutlarda bir PC’den öteye gidemediği ve PC’ye fazlasıyla benzer yapıdan olan çekirdeğinin uzun süreli olmayacağını az çok sezdi. Bir oyun konsolu eğer piyasada uzun soluklu olacaksa PC’den farklı bir alt yapı sunmalıydı. Her zaman en son plana atılan kontrollerin görünüşü ise Xbox’ın ilk modellerinde tek kelime ile fiyaskoydu. Xbox’ın ilk modellerini alanlar, kısa süre sonra “S” modeli çıkan gamepad’leri gözü kapalı aldılar ve parmak ağrılarından kurtuldular.

  Hatalarından ders çıkarmaya çalışan bu grup, iyi olan yanlarını da aynı bırakacak değildi herhalde. Xbox’ın hiç şüphe yok ki en çok ilgi çeken ve başarılı olduğu yanı multimedya özellikleri ve Xbox Live! desteği idi. Microsoft Xbox konsolu ile bir şeyi çok iyi yaptıysa o da; oyuncuları bir araya getirmekti. Xbox Live! sistemi daha evvel hiçbir konsolda olmadığı kadar başarılı bir alt yapıya sahipti. Bu yeni konsollarında da bahsi geçen tüm bu güzellikleri bir üst kademeye taşımayı hedef seçtiler.

  Xbox deneyiminden pek çok ders alınmış

  Geçtiğimiz günlerde MTV’de gösterilmeye başlanan ve Playstation 3’den evvel ilan edilmesi kesinleşen Xbox’ın yeni versiyonu herkesi heyecana boğdu. Her zaman olduğu gibi pazarlama stratejisini iyi seçen Microsoft bilgileri yavaş yavaş basına sızdırarak yaklaşık 1.5 hafta gündemi meşgul etti. Önce konsolun ismi Xbox360 olarak tescillendi ardından bir iki görüntüsü basına sızdı. Sonunda güzel bir sunum ile konsol, dünyaya tanıtıldı.

  Xbox360 ilk intiba olarak canlı ve renkli yapısı ile dikkatleri üzerine çekiyor. İlk versiyonun hantal, keskin hatları olan ve karanlık yapısı yerini, oval, açık renkli, cıvıl cıvıl bir tasarıma bırakmış. Konrol pad’leri de aynen konsolun kendisi gibi modernize edilmiş yapıda. Yeni nesil konsollarda standart olarak düşünülen (laf aramızda artık zamanı da gelmiş olan) kablosuz kontroller Xbox 360’da karşımıza çıkıyor.

  Xbox’ın “s” modeline oldukça benzeyen kontroller, ondan daha hafif, daha modern ve kablosuz halde tasarlanmış. Yeni kontroller’de bir iki yenilik daha göze çarpıyor. Bunların en başında kuşkusuz sağ ve solda bulunan ve erişilmesi biraz zor olan; select - start ve white - black tuşlarının yer değiştirmesi geliyor. Black ve white tuşları tıpkı Playstation 2’de olduğu gibi artık pad’in omuz bölümünde bulunacak.

  Çizgisel farklılık

  Genel konsol tasarımındaki oval çizgiler gürünüm açısından güzellik katarken, tıpkı cep telefonlarında olduğu gibi kapak değiştirme imkanıda yeni konsoldaki bulunan ek özelliklerden bir diğeri. Takip edenler bilir; Xbox konsolunun Internet üzerinde sayısız resmi bulunur. Her biri, oyunseverlerin kendi dizaynına sahiptir. Bunu iyi değerlendiren Microsoft konsoluna değiştirilebilir kapak tasarımını uygun görmüş.

  Konsolun bir diğer yeniliği de soğutmasında. İlk konsol PC’ye fazlasıyla benzer yapıda olmasından dolayı aynı soğutma sistemini, yani fanı kullanıyordu. Xbox360’da ise çok daha güçlü ve mimarisi oldukça değiştirilmiş bir işlemci grafik kartı birlikteliği kullanıldığından, soğutma sistemi de elden geçirilmiş. Yeni konsolumuz hem görünüş olarak daha zarif, hem yapısal olarak daha küçük, hem de soğutma performasındaki yenilik sayesinde daha sessiz olacak.

  Yeni konsol hayat dolu

  Xbox360 tanıtımında özellikle üzerinde durulan konu “birliktelik”ti. Yapılan tüm sunum boyunca Xbox360’ın teknik açıdan özelliklerine değil daha büyük bir kesime hitap ediyor oluşuna dikkat çekildi. Konsolun sadece oyun oynamak isteyenlere değil, oturma odasında film izlemeyi, Internete girmeyi ve müzik dinlemeyi isteyen insanların hepsine hitap ettiğini öne sürdü. Sunum boyunca yeni konsolun insanları bir araya getirecek araç olacağını belirten yapımcılar, iddialı konuşarak normal konsol tirajlarının onlarca katına çıkmayı hedeflediklerini açıkladılar.

  Yeni konsolun arabirimi baştan aşağıya yenilenmiş. Menüler tıpkı konsolun kendisi gibi sağ ve soldan basık şekilde dizayn edilmiş ve estetik açıdan son derece başarılı bir görünüm sunuyor. İçerisinde standart olarak bulunacak olan 20 GB’lık harddiske istediğimiz filmi, müziği, videoyu ekleme imkânına sahibiz ve bunları tıpkı bilgisayarda olduğu gibi kolay bir arabirim ile kullanabiliyoruz.

  360 derece XboxLive!

  Xbox’ın kendisiyle gururduyduğu en büyük özellik olan Xbox Live! Yeni konsolda standart olarak geliyor. İlk konsolda isteyen 50$’a yakın bir ücret ödeyerek bu sisteme sahip oluyor ve aylık belli bir ödeme yapması gerekiyordu. Şimdi ise standart bağlantıyı kuran Xbox Live! sistemi ücretsiz. Ancak dünya üzerindeki insanlarla oyun oynamak için online bağlantı kurmak isterseniz bu sefer aylık ücretleri ödemeniz gerekiyor.

  Teknik detaylardan bahsetme zamanıdır.

  Xbox360’ın beyni, yani işlemcisi herbiri 3.2 GHz hızında olan 3 simetrik IBM hücresinden oluşuyor. IBM’in PowerPC bazlı bu çekirdeği 1 MB L2 cache’e sahip. ATI tarafından üretilen 512 MB bellekli grafik işlemcisi ise 150 milyon transistör içeriyor ve günümüz ekran kartlarının yapabildiği tüm teknolojik becerilere sahip. Konsolun belleğini 700 Mhz hızındaki 512 MB GDDR3 RAM’ler karşılarken bellek genişliği ise 21.6 GB/s. Multikanal surround ses sistemine ve 32 bit ses işleme gücüne sahip olan konsol, aynı anda 300’den fazla farklı ses verebiliyor. Xbox konsolunda önemli yer tutan 720p çözünürlük desteği, Xbox360’da standart olacak. 16:9, yani geniş ekran görüntüsüne sahip olacak olan konsol, piyasaya çıkan her oyunu ile HDTV’lere tam destek verecek.

  Zaman herşeyi belirleyecek

  Xbox ilk piyasaya çıktığında rakibi PS2’den teknik açıdan daha önde, ancak oyun çeşitliliği bakımında daha gerideydi. Şimdi ise bu tablonun tam tersini göreceğiz. Basına verilen rakamlara bakacak olursak teknik açıdan Xbox360, rakibi Playstation 3’den bariz bir şekilde geri kalıyor. Ancak piyasaya daha önce çıkacak olması ve şimdiden 45’e yakın oyunu hazırlanıyor olması önemli artıları.

  Yazı içinde belirttiğimiz gibi Microsoft, Xbox360’ı sadece bir oyun konsolu olarak görmüyor. Onu daha çok eğlence platformu olarak pazarlamaya ve herkesimden insana hitap ettiğini söyleme çalışıyor.

  Konsolların gücünü her zaman oyun yapımcıları belirler ve Xbox360’ın şu anda en büyük kozu hiç şüphe yok ki çıkaracağı oyunları. İşte bunlardan bazıları:

  Need for Speed: Most Wanted
  The Godfather: The Game
  Elder Scrolls IV: Oblivion
  Quake 4
  Unreal Tournament 2007
  Project Gotham Racing 3
  Perfect Dark Zero
  Test Drive Unlimited
  Gears of War
  Call of Duty 2
  FIFA Soccer 06
  NBA 2K6

  Ve tabii ki HALO 3…

  Xbox360 herhangi bir gecikme olmaması durumunda sonbahar aylarında piyasada olacak. Fiyatı konusunda bir açıklama yapılmamış olmasına rağmen çok yüksek fiyatlar da beklenmiyor. Xbox çıktığı günden beri Playstation 2 ile büyük bir rekabetin içine girmişti. Şimdi ise her iki konsolda oldukça yakın zamanlarda piyasada olacağından rekabetin oldukça kızışacağı açık.


  Xbox 360 Sistem Özellikleri:

  İşlemci:
  - IBM PowerPC bazlı her biri 3.2 GHz hızında üç simetrik hücreden oluşan işlemci
  - Üç hücre aynı anda dört adet donanıma hükmedebiliyor.
  - 1 MB L2 cache

  CPU İşlem sayısı:
  Saniyede 9 milyar nokta çizimi

  Grafik İşlemci:
  - ATI Graphics İşlemci
  - 48 Shader ünitesine sahip
  - Saniyede 48 milyar shader operasyonu
  - Saniyede 500 milyon üçgen çizimi
  - 4xMSAA ile saniyede 16 gigasample

  Hafıza:
  - 700 MHz hızında 512 MB GDDR3 RAM
  - 22.4 GB/s bantgenişliği
  - 256 GB/s EDRAM ile bantgenişliği
  - 21.6 GB/s front-side bus

  Depolama:
  - 20 GB Hard Disk (yükseltilebilir)
  - 12x hızlı çift katman destekli DVD-ROM
  - 64 MB'tan başlayan hafıza kart girişi

  Çevre birim:
  - 4 kablosuz kontrol desteği
  - 3 USB 2.0 portu
  - 2 hafıza kartı girişi
  - Ethernet girişi
  - Video kamera girişi
  - Wi-Fi ready: 802.11a, 802.11b ve 802.11g

  Ek Özellikler:
  - Xbox Live! ile online oyunlara hazır.
  - Oyun, müzik indirebilme.
  - PC bazlı ek programlar kullanabilme
  - Sesli konuşma ve aynı anda dünya üzerinden istediğiniz insanla mini oyunları oynama imkanı. (Satranç, dama, kağıt oyunları vs.)
  - Video, Müzik ve her türlü multimedya ihtiyacı için bir oynatıcı.

  Medya Türleri:
  - Desteklenen medya türleri: DVD-Video, DVD-ROM, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD-DA, CD-ROM, CD-R, CD-RW, WMA CD, MP3 CD, JPEG Photo CD
  - Canlı müzik kaydı
  - Müzikler HDD'ye sıkıştırılarak kaydedilebilir.
  - Her oyun için farklı playlist imkanı
  - Her oyunda 16:9, 720p ve 1080i, anti-aliasing desteği

  Ses:
  - Multikanal surround ses sistemi
  - 48KHz 16-bit audio desteği
  - 320 farklı sıkıştırılmamış kanal desteği
  - 32-bit ses işleme
  - 256 farklı sesi yayınlama

  Kasa:
  - Dikey ve yatay kullanılabilir
  - Tarzına göre ön kapağı değiştirme imkanı.
  avatar
  Burak_ADM!N
  Admin
  Admin

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 1396
  Yaş : 26
  Nerden : İstanbul Velibaba
  Lakap : Bureska
  Kayıt tarihi : 17/02/08

  default Geri: Xbox360 özellikleri

  Mesaj tarafından Burak_ADM!N Bir Salı Nis. 01, 2008 5:21 am

  Paylaşım İçin Teşekkurler (first tuning admini)


  _________________
  First Tuning Yönetim Başkanı
  Sizlere Daha İyi Bir Hizmet Vermek İçin Çalışacağız!..   Forum Saati Ptsi Eyl. 24, 2018 11:45 am