His Forum

His'lerinize Güvenin


  GALATASARAY EĞİTİM KURUMLARI

  Paylaş
  avatar
  SeKo_ADM!N
  Admin
  Admin

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 400
  Yaş : 27
  Nerden : VELİBABA MERKEZ
  Lakap : SeKo
  Kayıt tarihi : 17/02/08

  default GALATASARAY EĞİTİM KURUMLARI

  Mesaj tarafından SeKo_ADM!N Bir Perş. Nis. 03, 2008 2:52 am

  GALATASARAY LİSESİ

  Galatasaray Lisesi 1481 yılında II. Bayezid tarafından kuruldu.
  Mekteb-i Sultani’nin temel amacı, tüm Osmanlı topraklarında yaşayan Müslüman ve gayrimüslim çocuklara seçkin bir eğitim verebilmekti.
  Lise, 1868 yılında eğitim dilinin Fransızca olarak saptanmasıyla batı dünyasına açılan bir pencere haline gelerek çarpıcı bir dönüşüm geçirdi ve de Osmanlı modernleşme hareketinin simgesi oldu.

  GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ

  1992 yılında Galatasaray Eğitim Vakfı’nın rehberliğinde, Fransız-Türk kültür anlaşmasının imzalanmasıyla kurulan Galatasaray Üniversitesi programlarını ve öğrenci sayısını aynı anda her yıl genişletmeyi başardı. François Mitterand ve Turgut Özal’ın sayesinde, iki cumhurbaşkanının katılımıyla kurulan yegane yüksek eğitim kurumu olan Galatasaray Üniversitesi Türk eğitiminde büyük bir önem kazandı.

  GALATASARAY İLKÖĞRETİM OKULU

  14 Nisan 1992' de Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand ile 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal arasında, Uluslararası ikili anlaşmalar esasına göre imzalanan bir protokolle, ilkokul, lise, üniversite ve lisansüstü eğitimini de kapsayan Galatasaray Eğitim ve Öğretim Kurumu (GEÖK) hayata geçirildi.

   Forum Saati Perş. Ekim 18, 2018 5:22 pm