His Forum

His'lerinize Güvenin


  Konsolunuzun Sesini Arttıın

  Paylaş
  avatar
  RaZoR
  Süper Moderatör
  Süper Moderatör

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 709
  Yaş : 26
  Nerden : IsTaNbUl
  Lakap : --
  Kayıt tarihi : 17/02/08

  default Konsolunuzun Sesini Arttıın

  Mesaj tarafından RaZoR Bir Paz Ağus. 03, 2008 1:23 am

  Evimizdeki gerek medya oynatıcıları olsun, gerekse de konsollarımız olsun hepsini televizyon üzerinde bulunan ses sistemi ile kullanırız. Oysa teknolojinin 7+1 ile sınırlarını zorladığı şu günlerde sadece tiz mantığına dayalı bir ses duymamızın ne kadar kötü bir şey olduğunu ve neleri kaçırdığımızın farkında dahi değiliz. Bu işlemi uyguladıktan sonra anlayabilirsiniz ki ses oyunların ve de filmlerin en can alıcı noktalarıymış…
  Birçok Playstation 2 kullanıcısı bu güne kadar kullandıkları televizyon üzerinde bulunan hoparlörleri kullanıyorlar. Bu teknik yazımızı sonunda ses kalitemizin çok kaliteli yerlere geldiğini göreceksiniz. Bu işlem için gerekli olan malzemelerin toplam maliyeti, optik girişi olan bir ses sisteminin maliyetine göre çok çok ucuz olması bizim için çok güzel bir ayrıntı oluyor. Eğer imkânlarınız varsa mutlaka 750 YTL’lik 7+1 ses sistemi kullanın, eğer imkânlarınız kısıtlı ise bu işlemi uygulayarak ve çok az para harcayarak kaliteli bir ses elde edin.
  Ses kalitemizi artırmak için gerekli olan malzemeler;
  1- Bir adet Playstation 2
  2- Playstation kutu içerisinden çıkan siyah AV kablosu
  3- tos-stereo jak çevirici
  4- 2+1 ses sistemi  Birinci ve ikinci maddede bulunan ürünler eğer bir Playstation 2 aldıysanız mutlaka elinizde vardır. Üçüncü maddede yer alan lale tos-stereo jak çeviricini herhangi bir elektrik ürünlerini satan yerden 0,5YTL’ye tedarik edebilirsiniz. Bu ürünün altın kaplama olanları da bulunuyor ama fiyatları 5 YTL’ye kadar çıkabiliyor. Çeviricimiz altın kaplama olursa çok daha iyi bir verim elde edebiliriz. Burada seçim size kalıyor ucuzunu yada pahalısını almak size kalıyor. Biz işlem sırasında ucuz olanını kullanmayı tercih ediyoruz. Eğer altın kaplama olanını almak isterseniz da GittiGidiyor’dan “tos-stereo jak çevirici” kelimesini aratın, mutlaka ürün karşınıza çıkacaktır.

  Birinci adım - AV kablosu ile tos jakı bağlamak;
  Playstation 2 kutusunun içerisinde bulunan AV kablosunun beyaz ve kırmızı renkte olan, ses sinyalini taşıyan uçlarını tos çevirici jakımıza resimdeki gibi takıyoruz. Bu işlemin sonucunda elimizde ki kablonun bir ucu Playstation 2’mize bir diğer ucu da 2+1 ses sitemimizin girişine bağlanıyor.

  İkinci adım - 2+1 ses sitemine bağlantı;
  Bir önceki adımda hazırladığımız kablomuzun ses sistemine bağlayacağımız kısım ile gerekli birleştirmeyi yapıyoruz. Buradaki ses sistemimizi 2+1 olarak seçimimizdeki önemli nokta ise seslerin bas ve tiz olarak birbirinden ayrılmasında oluyor. Gerekli bağlantıyı yaptıktan sonra bir sonraki adıma geçebiliriz.

  Üçüncü ve son adım – Playstation 2 menüsünden ses çıkışını ayarlama
  Playstation 2 menümüzden Settings kısmından “Audio Output setting” komutumu seçerek buradaki çıkış işlemini AV-RGM-Mutli kablo seçeneğini aktif yapıyoruz. Bu ayarlar ile Playstation 2’mizin ses çıkış birimini AV kablosuna aktarmış olduk. Eğer bağlantıları düzgün bir şekilde yaptıysanız.

  İşin mantığı nasıl oluyor?

  Televizyon üzerinde bulunan hoparlörlerde sesler sadece bir kanaldan bizlere aktartılıyor. Sesler baz ve tiz olarak adlandırılan sesler sadece bir kanaldan aktarılınca ister istemez birbirlerini etkileme durumları söz konusu oluyor. Araba ses sistemleri ile uğraşmış olan arkadaşlarımız bilirler basları bir hoparlörden tizleri ise bir hoparlörden aldığımızda daha temiz ve daha berrak bir ses alırız. 2+1 ses sistemleri bu mantıkla üretilmiştir. 2+1 ses sistemlerinde bulunan 3 hoparlör şu şekilde görevlendirilmiştir. Sağ ses sinyalinin tiz olanlarını aktarma, sol ses sinyalinin tizlerini aktarma, orta kısımda bulunan hoparlör ise bas ses sinyalini bizlere aktarırlar ve bu işlem sonucunda çok berrak bir ses elde ederiz. Eğer bu işlemi uygularsanız televizyon ile 2+1 ses sistemi arasındaki uçurum kadar ki ses kalitesini çok iyi anlayabileceksiniz. Bu işlem sadece Playstation 2 için değil, evinizde bulunan bütün sistemlere uygulamanızda bir sakınca yok…


  _________________
  HIZ FELAKETTİR, YAPMAK CESARETTİR....
  avatar
  Burak_ADM!N
  Admin
  Admin

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 1396
  Yaş : 26
  Nerden : İstanbul Velibaba
  Lakap : Bureska
  Kayıt tarihi : 17/02/08

  default Geri: Konsolunuzun Sesini Arttıın

  Mesaj tarafından Burak_ADM!N Bir Paz Ağus. 03, 2008 8:44 am

  Yazı için teşkur


  _________________
  First Tuning Yönetim Başkanı
  Sizlere Daha İyi Bir Hizmet Vermek İçin Çalışacağız!..   Forum Saati Perş. Ağus. 16, 2018 2:27 am