His Forum

His'lerinize Güvenin


  Hızlı Yayılan Virüse Dikkat

  Paylaş
  avatar
  RaZoR
  Süper Moderatör
  Süper Moderatör

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 709
  Yaş : 26
  Nerden : IsTaNbUl
  Lakap : --
  Kayıt tarihi : 17/02/08

  default Hızlı Yayılan Virüse Dikkat

  Mesaj tarafından RaZoR Bir Salı Haz. 17, 2008 4:17 pm

  Antivirüs yazılımlarının neredeyse tamamı anlık dosya ve e-posta taraması desteğine sahip. Ancak kullanılan güvenlik yazılımı, "Internet Security" ailesine dahil olan bir paket olmadığı sürece bunların ötesinde koruma beklemek, evinize çelik kapı taktırmayıp tahta bir kapının sizi hırsızlardan korumasını ummaktan farksız.

  Internet Security yazılımları, anlık dosya ve e-posta korumasının yanında antispam, antiphishing, internet monitörü ve P2P koruması gibi özelliklere de sahip. Şimdilik 500 bin civarında kullanıcının ise bu yazılımlardan birine sahip olmadığı apaçık ortada. Özellikle şirketlerde kullanılan sunucu tabanlı antivirüs uygulamaları, personelin işletim sistemlerine harici uygulamalar yüklemesine izin verildiği durumlarda güvenliği sağlamakta yetersiz kalıyor. Hatta uygulama yüklenmesini engelleyen sınırlı hesaplarda bile USB bellekler üzerinden çalışabilen taşınabilir uygulamaların birçoğunu kullanmak mümkün.

  Hal böyle olunca P2P uygulamalar üzerinden yayılan yeni medya virüsü de birçok şirket bilgisayarına ve ev kullanıcısına bulaştı. MP3 dosyaları şeklinde bilgisayarlara indirilen virüsün çalıştırıldıktan sonra bilgisayarı internet erişimi boyunca reklam pencereleriyle doldurmak dışında yaptığı bir diğer önemli şey, varsa dahili güvenlik duvarını anında kapatmak.

  McAfee yetkilileri bu durum için "Amacı yalnızca bilgisayara bulaşarak bol bol reklam göstermek olan bir yazılıma virüs demek pek doğru değil ancak iş, güvenlik duvarının kapatılması noktasına varınca bu virüsün gelecek saldırılar için zemin hazırladığını fark etmemek olanaksız" diyorlar.

  Özellikle şirketlerdeki kullanıcıların müzik indirmek için kullandıkları LimeWare yazılımı, birçok şirkette kısıtlamalar dolayısıyla işletim sistemine yüklenemese de P2P uygulamasının doğrudan USB bellek üzerinden kurulum gerektirmeden çalışan sürümünü bulmak pek zor değil. Şirket dahilinde bu tarz virüslerden korunmak için yapılan tavsiyelerden birisi de Windows erişim ayarlarının düzenlenmesiyle USB bellek kullanımının engellenmesi. Sonuçta ağ üzerinden gerekli tüm dosya transferlerinin sağlanabildiği bir ortamda kimsenin USB belleklerle bilgisayarlar arasında dosya taşımasına gerek yok. Fakat elbette P2P korumasına da sahip olan bir Internet Security paketi kullanılması, kesin ve en doğru çözüm.
  avatar
  Burak_ADM!N
  Admin
  Admin

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 1396
  Yaş : 26
  Nerden : İstanbul Velibaba
  Lakap : Bureska
  Kayıt tarihi : 17/02/08

  default Geri: Hızlı Yayılan Virüse Dikkat

  Mesaj tarafından Burak_ADM!N Bir Çarş. Haz. 18, 2008 1:57 am

  yaw su viruslerı harbı bılmem napmak lazım pc dekı hersey sılındı bu sefer resımlerı zor kurtardım wallah!:.. affraid


  _________________
  First Tuning Yönetim Başkanı
  Sizlere Daha İyi Bir Hizmet Vermek İçin Çalışacağız!..


  avatar
  RaZoR
  Süper Moderatör
  Süper Moderatör

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 709
  Yaş : 26
  Nerden : IsTaNbUl
  Lakap : --
  Kayıt tarihi : 17/02/08

  default Geri: Hızlı Yayılan Virüse Dikkat

  Mesaj tarafından RaZoR Bir Cuma Haz. 20, 2008 5:48 pm

  Yaw bu kaçıncı kurtarış ?? Bir güvenlik duvarı veya virüs programı kullanmıyormusun ki sen ?? Bende niye olmuyor acep Very Happy


  _________________
  HIZ FELAKETTİR, YAPMAK CESARETTİR....

   Forum Saati C.tesi Ekim 20, 2018 10:47 am